Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Yurtdışı Aile Birleşimi İşlemleri
Bir başka ülkede yaşayan veya uzun süreli oturum hakkı olan biriyle aile birleşimi vizesi ile o ülkeye gidebilmektedir. Eşle aile birleşimi olduğu gibi, ailelerinin yanına çocuklarda aile birleşimi vizesi ile bir diğer ülkeye gidebilirler.

Örneğin Almanya'da Aile Birleşimi İle İlgili Bilmedikleriniz.

Aile birleşimi eşlerin ve / veya çocukların velileri ile birlikte yaşamak için bir araya gelmeleridir. Aile birleşimi anayasanın koruma altına önemli haklardan ve kurumlardan sayılan aile kurumunun yabancılar yasasında somut kurallarla ayarlanmaktadır. Bu ayarlamalar bir yabancının veya bir alman vatandaşının yabancı uyruklu eşini ve / veya çocuklarını hangi şartlarda Almanyaya yanına getirtebileceğini veya Almanya'da bulunuyorsa, eşine bağımlı olarak oturma müsadesi alabileceğini, ayrıca eşlerin ne zaman eşlerinden bağımsız oturma müsadesine kavuşabileceklerini ayarlamaktadır.

Aile birleşimi hakkından yararlanabilmek şartlari Almanya'da bulunan eşin veya velinin yasal konumuna göre farklıdır.

Alman vatandaşı olan taraf Almanya'da ikamet etmeli ve yabancı uyruklu olanın eşi, velisi veya çocuğu olmalı. O zaman Aile birleşimi hakkından yararlanabiliyor.

Yani bir Alman vatandaşı çocuk yabancı uyruklu anne ve / veya babası ile aile birleşimi ve bununla birlikte bunlara oturma müsadesi sağlama hakkına sahiptir
Yani alman vatandaşı olan taraf sosyal yardım alsa dahil eşi veya çocuğu ile yaşadığı yerde aile birleşimi hakkına sahiptir.
Yabancılar dairesinin aile birleşiminin gerçekleşmesi konusunda kuşkusu olmadığı takdirde üç yıllık oturma müsadesi verilmelidir.
Aile birleşiminin gerçekleşmesi konusunda kuşkular varsa bir veya iki yıllık oturma müsadesi verilir.

Aşağidaki şartlarda bir Alman vatandaşının yabancı eş, çocuk veya velisine aile birleşimi hakkı tanınmayıp oturma müsadesi verilmez
Oturma müsadesini red etme gerekçeleri şunlardır:
- Yabancı uyruklu vize gerekliliğine rağmen vizesiz Almanyaya giriş yapmak
- Yabacılar dairesinin onayı olmadan verilmiş bir vize ile giriş yapmak
- Pasaport sahibi olmamak
- Kimliğin ve uyruğun belli olmaması
- Almanya'dan sürülmüş veya terk et kararı çıkmış olunup, bundan dolayı hakkında otomatikman Almanyaya girme yasağı yürürlüğe girmiş ve bu yasağın belli bir süre ile sınırlandırılmasına baş vurmamış veya bu süre daha henüz dolmamış olan kimselerde

Aile birleşimi hakkindan yararlanip almanyaya geldikten sonra iki sene ayni çati altinda yaşadiktan sonra eşinden ayrildigi, takdirde dahi almayada kalma, oturma iznini alma hakkina sahib olunuyor.

 
  Adres: İstasyon Karşısı A.Necdet Güven Cad. F.Fikret Pasajı Kat: 1 No: 33 Adapazarı / Sakarya
Tel: 0 264 2725916
GSM: 0 542 345 81 67 - 0 535 505 69 69
Faks: 0 264 2737248
E-Posta: ada_tercume@hotmail.com