Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Vize Nasıl Alınır?
Resmi büyütmek için tıklayınız Her ülkenin vize almak için başvurabileceğiniz, konsolosluklar, büyük elçilikler gibi temsilcilikleri vardır. Vize başvurusunda bulunurken, hangi amaçla vize alacağınızı önceden belirleyip (çalışma vizesi, öğrenci vizesi, turist vizesi vb.) ona uygun formu doldurduktan sonra ilgili makamdan görüşme için randevu almanız gerekmektedir.

Her ülkenin istediği dokumanlar farklılık göstermektedir. Buna göre görüşmeye gitmeden önce, sizden istenen belgelerin, almak istediğiniz vize için uygun ve tam olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Böylece vize için başvurduğunuz ülke için bir risk teşkil etmediğinizi ve o ülkeye yasa dışı yollarla kaçmayı planlamadığınızı kanıtlamış olursunuz. Bundan sonra yapılması gereken tek şey, mülakat sırasında karşınızdaki görevliyi bu konuda ikna etmek olacaktır.
Genel olarak her ülke için istenen belgeler aşağı yukarı aynıdır.
Turistik Vize başvurularında sizden istenen belgeler;
Eğer çalışıyorsanız,

Pasaport Çeşitleri

- Hangi şirkette ne kadar süredir çalıştığınızı gösteren imzalı bir yazı,
- SSK sicil kaydınız,
- Şirketin ticaret sicil kaydı, imza sirküleri, vergi levhası,
- Maaş bordronuz,
- Banka hesabınızın dökümü,
- Kredi kartlarınızın fotokopisi,
- Üzerinize kayıtlı olan gayrimenkul, araba vs. belgeleri,
- Gideceğiniz ülkeye olan uçak bileti ve otel rezervasyonu,
- Varsa sağlık sigortanızın fotokopisi

Öğrenciyseniz, ailenizden bu belgeleri temin etmeniz gerekmektedir. Ayrıca öğrenci kimliği ve ailenizin sizin seyahatinize sponsor olduğunu gösteren bir yazı gerekmektedir.
Ticari Vize almak için genel olarak beklenen belgeler, turist vizesine ilave olarak, gidiş nedeninizi belirten toplantı veya seminer vs. davetiyesi, görüşeceğiniz şirketten size gönderilmiş bir yazı gibi belgeler vizeyi almanızı daha da kolaylaştırmaktadır.
Akraba Ziyareti Vizesi almak için turistik vize için istenen belgelere ilave olarak davet mektubu gerekmektedir. Ancak mülakat esnasında görevliyi, yasa dışı göçmen olarak o ülkeye yerleşmeyeceğinize dair ikna etmeniz daha çok gerekli olabilir.

Öğrenci Vizesi alırken eğitim masraflarını sizin karşılamanız halinde turistik belge için gerekli belgeleri ve eğitim amaçlı gideceğiniz okuldan, size gönderilmiş olan ve kabul edildiğinizi gösteren bir yazı gerekmektedir.
Tüm bu vize işlemlerini bir tur şirketi aracılığıyla, aynı belgeleri temin etmek suretiyle gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı ülkelerin vize başvuruları ve vize işlemleri için şahsi başvuru gerekmektedir.

 
  Adres: İstasyon Karşısı A.Necdet Güven Cad. F.Fikret Pasajı Kat: 1 No: 33 Adapazarı / Sakarya
Tel: 0 264 2725916
GSM: 0 542 345 81 67 - 0 535 505 69 69
Faks: 0 264 2737248
E-Posta: ada_tercume@hotmail.com